Pro koho je FySport určen?
Obecně:
FySport je primárně určen pro děti ve věku 6-9 let, které trpí typicky vadným držením těla. Jsme však otevření všem, kdo jsou motivovaní a chtějí na sobě pracovat.
Konkrétně:
Motivovaným rodičům, kteří chtějí svým dětem dopřát péči, která se jim bude hodit celý život a jsou připraveni podporovat je při jejich úsilí.
Několikaminutová spoluúčast rodiče doma výrazně zvyšuje efekt programu.
● Pro děti s indikací k rehabilitačnímu cvičení od lékaře pro typicky vadné držení těla. FySport však nenahrazuje individuální fyzioterapii, může však být velmi vhodným doplňkem při ní nebo v době, kdy na termín RHB čekáte.
● Pro rodiny, v nichž je cílené cvičení dlouhodobě potřeba a potřebují "nakopnout", zpestřit ho a zamakat.
● Pro děti, jejichž rodiče si všímají odchylek v držení těla svého potomka.
● Pro děti se zájmem o své tělo a své zdraví.
● Pro děti sportovce, jež chtějí minimalizovat riziko úrazů do budoucna a zlepšovat výkon.
Co je vadné držení těla (VDT) a jak vypadá?
Pod tímto termínem je myšleno nesprávné postavení těla v prostoru. Svaly by měly navzájem pracovat v dokonalé souhře a nést tělo v přirozených křivkách. Když tomu tak není a některé svaly pracují málo a jiné kvůli nim zase moc, nastavení v kloubech se mění a kosti pak nejsou tam, kde mají být. Nejčastěji můžeme pozorovat zvětšenou hrudní kyfózu (hrb) s odstátými lopatkami, předsunuté držení hlavy, vyvalené bříško, prohnutá bedra, vystrčený zadek, někdy i vbočená kolínka a kotníky..
Proč je dobré držení těla zlepšovat?
Svalová nerovnováha mění postavení v kloubech. Místo ideální polohy kloub zaujímá "vyosené" postavení a při používání takového kloubu dochází dřívějšímu opotřebení kloubu, poranění měkkých tkání v okolí, je potřeba více úsilí a energie k pohybu, k výkonu. Zkrátka je to pro tělo nevýhodné a dříve či později se objeví v pohybovém aparátu problém. Je to živná půda pro úrazy, blokády, záněty, artrózu,….
Co je cílem FySportu?
● Sebepoznání, vytváření tělesného schématu
● získání základních znalostí o pohybovém aparátu
● vědomé ovládání částí svého těla
● trénink vybraných svalových skupin potřebných ke zlepšování držení těla
● uvolňování "zatuhlých" a méně používaných kloubních spojení
● protahování zkrácených svalů
● integrace nových pohybů do běžného pohybu
● vytváření "zdravých" návyků
● vedení dětí k odpovědnosti za své zdraví
● budování pozitivního vztahu k pohybu
● přenos zlepšených pohybových vzorců do jiných pohybů/sportů
● povzbuzení nálady a podpora psychického zdraví
Kdo za FySportem stojí?
FySport vznikl díky našemu nadšení a společnému cíli - zlepšení kvality pohybové výchovy dětí. Jsme Bc. Hana Tonarová (dětská fyzioterapeutka) a Mgr. Jana Petržilková (pohybová specialistka). Obě cítíme velkou potřebu zlepšit kvalitu pohybu dětí. Obě jsme smutné, když vidíme hrbaté, uvolněné a šmatlající děti a víme, jaké to na nich může mít za pár let následky. Oběma je nám do breku, když děti ani netuší, co znamená narovnat se a jak má vlastně lidské tělo správně vypadat. Obě si myslíme, že něco jako FySport by mělo být součástí základního vzdělání, bohužel k tomu vede ještě dlouhá cesta.
Bc. Hana Tonarová
Dětská fyzioterapeutka se zaměřením na Vojtovu metodu a podologii.
Pracuje ve svém zdravotnickém zařízení HoneyCare.